Alko a nealko drinky

Historie míchaných drinků

Možná první, kdo oficiálně nechal namíchat alkoholický nápoj, byl britský admirál Veron Old Grog (Veron starý kořala). Rozhodl, že na lodích královského veličenstva se bude námořníkům ředit pravidelný denní příděl rumu vodou jedna ku dvěma. Aby byl koktejl pitelnější, přidávali do něj námořníkům třtinový cukr a citrónovou šťávu. Vznikl tak první míchaný nápoj známý jako grog. (Rok 1740

Po 66 letech od nařízení Old Groga, publikoval americký týdeník The Balance and Columbian Repository první známou písemnou definici koktejlu. Šlo o nápoj pojmenovaný Gin Sling. Od té doby se koktejly podávají ve speciální sklenici zvané koktejlka nebo také martini glass, podle nejčastěji podávaného míchaného nápoje. 


Letos uplynulo 200 let od první novinové zmínky a barmani datum slaví jako Světový den koktejlů, kdy můžeme v různých barech po světě ochutnat historické i moderní receptury.

Původ slova koktejl není jasný, ale existuje legenda z dob americko-mexických válek. Při příměří se americký generál vypravil k Mexičanům a dostal lahodný nápoj. Když se pídil, kdože ho namíchal, řekli mu, že krásná dcera mexického vládce jménem Coctel, Američané si ho přizpůsobili na Cocktail.

Novodobé pojetí míchaných nápojů podávaných v koktejlových barech spatřilo světlo světa v Americe a z USA se bary rozšířily po celém světě. O jejich popularitu se postarala jak generace spisovatelů v čele s Ernestem Hemingwayem, tak i filmový James Bond, jehož výrok při objednávání suchého Martini "Nemíchat, protřepat" zlidověl

V českých zemích se první American Bar s míchanými nápoji objevil na Jubilejní výstavě v Praze v roce 1891. 

Zdroj: Hospodářské noviny

Sangria

Potřebujeme:

  • sangriu (pokud nemáme, můžeme ppoužít víno)
  • pokud jsme použili víno, tak koření na svařené víno
  • ovoce podle chuti (já mám špendlíky, víno a citrusy)
  • bylinky na ozdobení

Postup:

  • sangriu (víno s kořením) dáme buď do mikrovlnky nebo necháme v kastrolku projít varem
  • přidáme ovoce a dozdobíme bylinkama
  • vychutnáváme a užíváme pohodu ;o)